Na początku chciałybyśmy was przeprosić!
Za naszą chwilową nieobecność , która była spowodowana wycieczką klasową.Dzisiejszym tematem tego postu będzie :
Polski folklor muzyczny.
Na początek małe wprowadzenie w temat.
Polska ma bardzo bogatą kulturę ludową, która rozwijała się przez wiele wieków. Składają się na nią tradycje, zwyczaje, wierzenia oraz sztuka. Do twórczości ludowej zaliczamy baśnie, podania, przysłowia, dzieła plastyczne, pieśni, tańce, instrumenty ,a nawet zabawy , stroje i potrawy regionalne.
Kultura
Kulturę ludową można poznać w skansenie. Jest to muzeum na wolnym powietrzu,gdzie znajdują się zabudowania oraz sprzęty i narzędzia. W skansenach organizowane są koncerty muzyki ludowej i inscenizacje ukazujące dawne sposoby pracy i tradycje wsi .
Kulturę ludową, stanowiącą skarb każdego narodu, określa się jako folklor. Jest on przekazywany z pokolenia na pokolenie w formie ustnej oraz poprzez zachowywanie zwyczajów i tradycyjnych obrzędów. W każdym państwie tradycje folklorystyczne poszczególnych obszarów różnią się od siebie.
Mapa folklorystyczna polski
Stroje ludowe
Folklor
Folklor to rdzenna muzyka ludowa związana z charakterystycznymi cechami danego kraju. Cechuje ją m. in. anonimowość, bowiem muzycy ludowi nie znali zapisu nutowego i utwory przekazywane były drogą tradycji z pokolenia na pokolenie. Dlatego melodie ludowe są zazwyczaj krótkie i nieskomplikowane. Pieśni ludowe są często dziełem zbiorowym anonimowych twórców.Niektóre pieśni spotyka się jednocześnie w wielu regionach. Nie są one jednak identyczne – mimo zachowanych cech ogólnych, wykazują dość duże zróżnicowanie w szczegółach. Te warianty są wynikiem oddziaływania wielu czynników. Przede wszystkim ludowi wykonawcy przystosowują pieśni do typu muzyki własnego środowiska. Jest to zjawisko zmienności świadomej. Pieśni ulegają także zmienności nieświadomej, będącej konsekwencją przekazywania tradycją ustną.Folklor przyczynia się do wzrostu świadomości narodowej i staje się podstawą tożsamości etnicznej narodów europejskich.